W naszym laboratorium wykonujemy szyny:
- Wybielające – wykonane z bardzo miękkiego tworzywa o niewielkiej grubości (do 0,7 mm). Przed wykonaniem szyn, na model gipsowy zębów, w odpowiednie miejsca nanoszone jest bardzo cienką warstwą tworzywo światłoutwardzalne po to, żeby powstał specjalny rezerwuar dla wykorzystywanego do wybielania żelu, tzw. film.
- Stabilizujące – jest to rodzaj szyn, mających za zadanie stabilizację zębów po leczeniu ortodontycznym. Wykonane są z twardego, ale elastycznego tworzywa o niewielkiej grubości – do 1,2 mm.
- Relaksacyjne – są to szyny, które pacjenci użytkują w nocy. W dzisiejszych czasach – ciągłego pośpiechu i stresu – wiele osób odreagowuje stres z dnia właśnie nocą i w związku z tym zgrzyta zębami przez sen, a rano budzi się z bólem głowy lub stawu skroniowo-żuchwowego. Często pacjenci skarżą się też, że „w nocy ukruszył im się ząb”. To zgrzytanie zębami fachowo określa się mianem BRUKSIZMU. Użytkowanie w nocy szyn relaksacyjnych w dużym stopniu ogranicza „spustoszenie” w obrębie zębów – nie pęka szkliwo, nie pękają zęby, a dodatkowo poprawia się komfort snu i samopoczucia za dnia. Szyny relaksacyjne można wykonywać w dwóch technologiach:
- Jako szyny tłoczone z tworzyw elastycznych, najczęściej są to szyny wykonane z dwóch warstw o różnej twardości: miękkiej, która znajduje się od strony śluzówki (dziąseł) i twardej, która znajduje się od strony wierzchniej i która ma kontakt z zębami przeciwstawnymi.
- Jako szyny twarde – akrylowe, wykonane z twardego tworzywa akrylowego, które jest dużo bardziej odporne na przegryzienie i na uszkodzenia mechaniczne, ale przez to mniej komfortowe, zwłaszcza w początkowym okresie użytkowania. W naszej Pracowni proponujemy wykonanie szyn twardych akrylowych przy zostosowaniu artykulatora Stratos 300 – indywidualnie nastawialnego. Tak wykonana szyna będzie bardzo komfortowa, bo dostosowana do indywidualnych cech pacjenta – więcej w Ofercie Pracowni w kółeczku Staros 300 i łuk twarzowy UTS 3D.